Odblokování a náprava páteře

.

Páteř je nejenom obrovský svazek nervů vycházející z míchy k jednotlivým částem těla, ale i obrovský energetický kanál. Stačí pak jenom mírné vybočení a zablokování některého z obratlů a už se nedostává vnitřním orgánům to co ke správnému fungování nutně potřebují. Proto považuji za nutné odblokovat a napravit páteřní obratle, když už ne všechny, alespoň co půjde. Tím se zlepší toky energií a vzroste celková síla nutná pro regeneraci organismu.

Přiskřinutí odstupujících nervů od páteře ztuhlým vazivem bývá příčinou mnoha drobnějších i prudších bolestí v oblasti zad, ale mnohdy i brnění a jakási necitlivost v prstech a končetinách. Přiskřinutím totiž povrchová část nervového svazku přenáší nervové impulsy jen omezeně a bývá příčinou nedostatečného napětí hladké svaloviny dutých orgánů. Typické jsou křečové žíly, poruchy peristaltiky trávicího i urologického potrubí, vznikají i výchlipky (divertikly).

V některých případech podrážděný nerv, obvykle v hrudní páteři, navozuje srdeční potíže jako bušení srdce, arytmie apod. (já tomu říkám "falešný infarkt"), žlučníkové a žaludeční potíže. Tyto blokády se mohou projevovat i skrytě jako různé netypické arytmie, zužování a jiná degenerace tepen a žil, neschopnost srdce protlačit krev do periferií atd.

Potíže s oblastí bederní páteře a SI skloubení mají na svědomí většinu problémů v pohlavní sféře. Za bolesti hlavy, migrény, ale i prokrvení rukou, slábnutí zraku a sluchu, omezení funkce štítné žlázy apod. odpovídá zase krční páteř, za křečové žíly, hemeroidy a třeba slepé střevo zase bederní úsek páteře.

Je známo, že pohybový aparát ovlivňuje orgány. Příčina sterility, ale např. i bolesti v podbřišku nemusí nutně vycházet z orgánů malé pánve (děloha,vejcovody,vaječníky), ale může mít příčinu v pohybovém aparátu (bederní páteř, pánev). V medicíně platí, že onemocnění vnitřního orgánu způsobí následné funkční změny v pohybovém aparátu.
Již méně se ví a hovoří o opačném vztahu, že porucha v pohybovém aparátu ovlivňuje funkci vnitřního orgánu. Jde o reflexní děje centrálního nervového systému.

V praxi to znamená, že např. akutní zánět vaječníku či slepého střeva vyvolá spazmus (zvýšené napětí) okolních svalů. Ale stejně tak platí, že např. blokáda bederní páteře může způsobit sekundární funkční poruchu některého vnitřního orgánu v malé pánvi (vaječníku). To se projeví třeba dysmenoreou (bolestivá, nepravidelná menstruace). Jde totiž o vzájemné ovlivňování - vše souvisí se vším!

Z mých zkušeností si však tuto možnost většina lidí (bohužel, i lékařů) neuvědomuje a to i přesto, že ani intenzivní farmakologická léčba nevede často k vymizení bolestivých stavů a potíží organismu. Tyto choroby se léčí velmi úspěšně metodami manuální medicíny (nápravou a odblokováním páteře). Cílem je vyšetřit a diagnostikovat tyto funkční poruchy v pohybovém aparátu.

Jedná se zejména o blokády v oblasti bederní páteře a pánve, ale velmi často také řeším blokády horní hrudní páteře a krční páteře (způsobující migrény apod.) a různé spazmy svalů s tím související (ztuhnutí šíje, pocity točení hlavy apod.). Přestože hovořím o páteři, nemám na mysli jen její pevné části jako obratle a ploténky. Hlavní roli zde sehrávají svaly, úpony, nervy a jejich obaly, v jejich okolí. I samotná ischialgie, jak se odborně nazývá bolest v kříži s vyzařováním do dolní končetiny, má spíše příčinu v měkkých tkáních než v samotné páteři. Velmi vhodné je také začít cvičit!

Proto vždycky, pokud chcete zlepšit svůj zdravotní stav, považuji za nutné odblokovat a napravit páteřní obratle. Když už ne všechny, tak alespoň co půjde. Tím se zlepší i toky energií a vzroste tak celková síla nutná k regeneraci organismu.

Tohle všechno velice úzce souvisí i s masážemi. Když nebudete pravidelně provádět jakousi „údržbu“ svalového aparátu (zejména pokud ani necvičíte ani nechodíte na masáž), tak ať se vám to líbí nebo ne, bude poznenáhlu docházet k ochabnutí zádových vzpěračů a svalstva obecně a tím pádem bude docházet k postupnému zhoršování hybnosti a potíží pohybového aparátu. Myšlena je zde klasická masáž, ať už s éterickými oleji nebo bez nich, není potřeba vymýšlet žádné „módní výstřelky“ jako medová, thajská a já nevím jaká, řekněme si na rovinu, naše česká klasika je klasika...

A pokud už k potížím s páteří došlo, budete muset občas (1 - 2x do roka) přijít ke mně na nápravu a odblokování páteře. Toto doporučuji absolvovat kdykoli cítíte zablokovaná záda (nejasná bolest zad, pocit blokace a ztuhlosti), a pokud možno v odpoledních hodinách anebo v předvečer, kdy už budete mít relativní klid těla. Je dobré se objednat v takovém termínu, abyste alespoň 1-2 dny měli klid na ty záda a na tu páteř, čili ne že budete na druhý den stěhovat nábytek nebo umývat okna v celém bytě. Ty změněné polohy obratlů si musí tzv. „sednout“, takže to chce pár dnů klidnější činnost.

Ona by se teoreticky v noci měla páteř povolit přirozeně sama, což se jí ale mnohdy pro nadměrnou únavu a otoky svalů kolem ní nedaří a to je velice špatné, zvláště pro dobrou funkci vnitřních orgánů. A po odblokování páteře u mne si najdete nějakého maséra nebo masérku, kterému alespoň částečně svěříte starost o váš pohybový aparát. Chcete vědět víc o masážích? Klikněte zde na stránkách na odkaz Masáže.


Postup při odblokování a nápravě páteře:
1. Chiropraktik (ať už lékař či léčitel znalý této metodiky) začíná stejně jako každý jiný lékař pečlivým vyptáváním na vznik Vašeho onemocnění, na charakter průběhu, typu obtíží. Zejména si všímá charakteru Vašeho zaměstnání (sedavé, těžké manuální, časté jízdy os. automobilem apod.) vzhledem k ovlivnění Vašeho onemocnění, neboť většina obtíží má svůj počátek již před lety a současné zhoršení je dáno zejména ztrátou vlastních obranných mechanismů v oblasti páteře a přilehlých struktur. Pokračuje vyptáváním na jiná onemocnění, postupy léčby apod., aby mohl případně vyloučit nevhodnost chiropraktického ošetření.
2. Následuje pečlivé vyšetření: Postoje, hybnosti celé páteře, speciální segmentální vyšetření (obratel po obratli) páteře a přilehlých struktur (svalů, vazivového systému apod.).
3. Měkké a mobilizační techniky: slouží k protažení a uvolnění ztuhlého svalstva, povolení napětí v úponech a vazech a zároveň k uvolnění funkčních blokád obratlů.
4. Následuje uvolnění blokád některou z technik trakce, izometrické trakce, mobilizace, či polohováním těla.
5. Kontrola stavu, doporučení o udržení dobré funkce páteře a kloubů, dohodnutí příští kontroly.

Všechny postupy jsou velmi jemné, šetrné a nebolestivé s naprostým vyloučením prudkých "škubavých" pohybů či mechanismů.

.

Zábal na úlevu od bolesti zad, úponů, kloubů a naraženin

.

Klientům trpícím častými úpornými bolestmi zad, kloubů a vazů doporučuji po rozmasírování preparát Osteoflex Cream a následné zabalení do potravinářské folie (fresch folie). Použití Osteoflexu doporučuji vždy na noc na bolestivé místo (např. záda) nebo kloub a to formou zábalu. To znamená např. na koleno je dobré před spaním bolestivé místo namazat množstvím krému asi o velikosti větší fazole. Přes toto namazané místo zamotat potravinářskou fólii asi 2 otáčky kolem nohy, aby to drželo, ale moc neutahovat, aby se nezhoršilo prokrvení. Nechat do rána a ráno sundat. Přes den nechat pokožku v klidu a na noc opět namazat a zabalit.

Ve své praxi se mi velmi osvědčilo použití Aloe Vera cream HealthAid na zklidnění pleti po aplikaci Osteoflexu, který díky svému složení může zvlášť u citlivějších klientů pokožku mírně podráždit. Navíc podporuje účinnost již použitých preparátů pro svou schopnost pronikat do hlubších tkání. Aloe Vera cream HealthAid - krém z vysoce kvalitní Aloe Vera, speciálně vyvinutý pro použití na velmi dehydratovanou, suchou a svědící kůží. Krém je snadno vstřebáván, je nemastný a pomáhá uklidnit a hydratovat pokožku.

Ve většině případů Osteoflex Cream tak úžasně zafungoval, že na 3. den ubylo klientům až 80% bolestivosti a potíží, zejména u zánětů šlach, vyvrtnutých kotníků a různých pohmožděnin. U svalových spasmů (houser, ústřel apod.) to odstranilo potíže úplně.

U dlouhodobě zachvácených kloubů zánětem je ovšem k výše uvedenému nutná vnitřní výživa vazů a kloubních chrupavek (preparát Atrotone, Peptide Fusion) případně i jejich hydratace (změkčení - Vitazyme Flex) spolu se silným imunostimulantem (Echinacea & Elderberry Plus), který vyburcuje organismus a jeho imunitní systém k silnému protizánětlivému efektu.


Všechny uvedené preparáty naleznete s podrobným popisem na:
www.prevencezdravi.eu

.

Chiropraxe

.

NNezávislý obor medicíny specializující se na diagnostiku a léčení mechanických postižení kloubů - zejména páteře a jejich účinku na nervový systém.
Zakladatelem oboru je Daniel David Palmer ze státu Iowa, který 1885 předpokládal, že vychýlení jakékoliv části kostry může vést k tlaku na nervy, které představují kanálky komunikace celého těla.

Dnes již moderní přístup vycházející z poznatků, že uvnitř každého kloubu páteře (vždy 4 klouby mezi dvěma sousedními obratli + 2x spojení se žebry v oblasti hrudní páteře) je vazivová destička podobná menisku v koleni, která se při tzv. blokádě “uskřípne” mezi kloubní plošky. Tím brání normální pohyblivosti a spustí kaskádu dalších změn - svalová ztuhnutí, otok, bolestivost apod.

V případě funkčních blokád v oblasti krční páteře obtíže velmi často působí bolesti hlavy, točení hlavy, pocity nejistoty, pocit na zvracení, tlak za očima, napětí v oblasti šíje, zátylku a temene. V oblasti hrudní páteře bolesti vystřelující podél žeber, svírání hrudníku - zejména při nádechu apod. V případě bederní páteře zejména bolesti v kříži s propagací do končetin, kyčlí, ale i třísel.

Před každým chiropraktickým ošetřením pro výše uvedené obtíže nutno vyloučit onemocnění interní (např. infarkt myokardu) či chirurgické (náhlá příhoda břišní), případně velký osteoporotický nález apod.

Všechna vyšetření a ošetření jsou prováděna šetrně s vyloučením prudkých "škubavých" mechanismů a jsou prakticky bezbolestná.